انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51476

17 بازدید0 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، درانتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجد شرایط لازم رای دادن هستند که امروز با مراجعه به شعب اخذ رای در سراسر کشور آرای خود را به صندوق […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، درانتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجد شرایط لازم رای دادن هستند که امروز با مراجعه به شعب اخذ رای در سراسر کشور آرای خود را به صندوق
در این دوره از انتخابات، یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر برای نخستین بار می توانند در انتخابات شرکت می کنند.
همزمان با آغاز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه اصفهان، اهر و هریس، مراغه و عجب شیر و بندرلنگه، بستک و پارسیان برگزار می شود که ۹۶ نامزد در این انتخابات برای دستیابی به چهار کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

** روند انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از آغاز تا امروز
نام نویسی داوطلبان دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت هشت صبح روز ۲۲ فروردین ماه با دستور الکترونیکی وزیر کشور از طریق سامانه جامع انتخابات در محل ستاد انتخابات کشور آغاز شد و تا ساعت ۱۸ روز شنبه ۲۶ فروردین ماه به مدت پنج روز ادامه داشت.
براساس اعلام وزیر کشور، در مهلت قانونی هزار و ۶۳۶ داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مراجعه به وزارت کشور ثبت نام کردند.
هیات های اجرایی این انتخابات از ۲۲ تا ۲۴ فروردین ماه در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور تشکیل و فعالیت خود را آغاز کردند.
شورای نگهبان از ۲۷ تا ۳۱ فروردین ماه کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را انجام داد و نتایج بررسی ها را به وزارت کشور اعلام کرد.
وزارت کشور شامگاه ۳۱ فروردین ماه با انتشار اطلاعیه ای «سید مصطفی میرسلیم»، «محمدباقر قالیباف»،«اسحاق جهانگیری»، «حسن روحانی»، «سید مصطفی هاشمی طبا» و «سید ابراهیم رییسی» را به عنوان نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کرد.
۶ نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تبلیغات قانونی خود را پس از انتشار اسامی آنان توسط وزارت کشور آغاز کردند که این تبلیغات تا ساعت هشت صبح روز پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه داشت.
از این ۶ نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری با انتشار بیانیه ای از حضور در عرصه رقابت انتخاباتی کناره گیری کردند.
این چهار نامزد امروز در آزمون رای مردم قرار می گیرند و با رای ملت ایران اسلامی با حضور گسترده خود در پای صندوق های رای اصلح را انتخاب خواهند کرد.

**مروری بر انتخابات ۱۱ دوره ریاست جمهوری
در انتخابات نخستین دوره ریاست جمهوری که در پنجم بهمن ۱۳۵۸ برگزار شد، ۲۰ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۶۴۳ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که مردم مشارکت ۴/۶۷ درصد را در انتخابات داشتند.
در دومین دوره از انتخابات ریاست جمهوری که در تاریخ دوم مرداد ۱۳۶۰ برگزار شد ۲۲ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۸۰۳ نفر واجد شرایط حضور در پای صندوق های رای بودند که در این دوره از انتخابات مشارکت ۲/۶۴ درصد به ثبت رسید.
همچنین در سومین دوره از انتخابات ریاست جمهوری که در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار شد۲۲ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۱۷ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که از تعداد ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۷ نفر یعنی ۲/۷۴ درصد مردم در انتخابات مشارکت کردند.
انتخابات چهارمین دوره ریاست جمهوری نیز در حالی در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ برگزار شد که ۲۵ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۸۰۲ نفر واجد شرایط رای دادن بودند و در این انتخابات مردم مشارکت۷/۵۴ درصدی را داشتند.
در انتخابات پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز ۳۰ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۵۹۸ نفر واجد شرایط رای دادن بودند و در ششم مرداد ۱۳۶۸ مردم با حضور در پای صندوق های رای مشارکت ۶/۵۴ درصدی را به ثبت رساندند.
۲۱ خرداد ۱۳۷۲ انتخابات ششمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد و ۳۳ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۵۵ نفر واجد شرایط رای دادن بودند و مردم مشارکت ۵/۵۰ درصدی را در انتخابات ثبت کردند.
انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری نیز در دوم خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد که ۳۶ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۸۷ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که مشارکت ۹/۷۹ درصدی را در انتخابات رقم زدند.
همچنین در انتخابات هشتمین دوره ریاست جمهوری، ۴۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۲۳۰ نفر واجد شرایط رای دادن بودند و در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ مشارکت ۶/۶۶ درصدی را به ثبت رساندند.
در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در ۲۷ خردادماه ۱۳۸۴ برگزار شد ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۸۵۷ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که این انتخابات در دو مرحله برگزار شد که مردم در مرحله اول مشارکت ۸/۶۲ درصد و در مرحله دوم که تعداد رای دهنگان ۲۷ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۳۱ نفر بود مشارکت ۸/۵۹ درصدی را ثبت کردند.
همچنین در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در ۲۲ خردادماه ۱۳۸۸ برگزار شد ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بود که مشارکت ۸۵ درصدی را به ثبت رساندند.
در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز که ۲۴ خردادماه ۱۳۹۵ برگزار شد، ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط لازم رای دادن بودند که مشارکت ۷۲٫۷ درصد به ثبت رسید.

**انتخابات شوراهای اسلامی از آغاز تا امروز
دستور شروع فرآیندهای انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۹۵ توسط وزیر کشور صادر شد.
هیات های اجرایی انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور از ۲۵ الی ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۵ در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور تشکیل شدند.
نام نویسی از داوطلبان این انتخابات از ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵ در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور آغاز شد که البته نام نویسی اولیه در دفاتر پیشخوان دولت صورت می گرفت.
نام نویسی از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا تا ۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ به مدت هفت روز ادامه داشت که در طول این مدت بیش از ۲۹۰ هزار نفر به صورت قطعی نام نویسی کردند.
پس از پایان نام نویسی داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هیات های اجرایی مشخصات داوطلبان را به منظور بررسی به مراجع چهار گانه(وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی، ثبت احوال) ارسال کردند.
هیات های اجرایی پس از دریافت نتیجه استعلام مراجع چهارگانه تا ۲۳ فروردین ماه صلاحیت داوطلبان را بررسی و به هیات نظارت بخشداری ها و فرمانداری های سراسر کشور اعلام کردند.
بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط هیات های نظارت از ۲۵ تا ۳۰ فروردین ماه انجام و نتیجه این بررسی صلاحیت ها به داوطلبان اعلام شد.
داوطلبان رد صلاحیت شده از سوم اردیبهشت ماه به مدت چهار روز شکایات خود را به هیات های نظارت اعلام کردند و هیات های نظارت نیز تا ۱۷ اردیبهشت ماه شکایت داوطلبان را بررسی و نتیجه قطعی اعلام شد.
اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده ۲۰ اردیبهشت ماه توسط فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور منتشر و تبلیغات نامزدهای انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از ۲۱ اردیبهشت ماه کلید خورد.
این تبلیغات تا ساعت هشت صبح روز پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه داشت و امروز مردم با حضور در پای صندوق های رای شوراهای اسلامی شهر و روستا را برای مدت چهار سال انتخاب می کنند.

**مروری بر انتخابات چهار دوره شوراهای اسلامی
نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در سراسر کشور در هفتم اسفندماه سال ۱۳۷۷ برگزار شد که ۳۶ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۹۸۲ نفر واجد شرایط حضور در این انتخابات بودند و مشارکت ۴۲/۶۴ درصدی رقم خورد.
دومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در نهم اسفندماه سال ۱۳۸۱ برگزار شد که در این انتخابات ۴۰ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۷۸۳ نفر واجد شرایط رای دادن بودند و مشارکت ۹۶/۴۹ درصد را رقم زدند.
همچنین در سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که در ۲۴ آذرماه سال ۱۳۸۵ برگزار شد ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند و این انتخابات با مشارکت ۸۳/۶۴ درصد به سرانجام رسید.
انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در ۲۴ خردادماه سال ۱۳۹۲ برگزار شد که این انتخابات ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رای دادن داشت و مشارکت ۶۵/۶۲ درصدی به ثبت رسید.
سیام*۹۲۵۴**۱۳۳۶ خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشار: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.