انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51651

18 بازدید1 views

«دوباره مردم، دوباره اقتدار»، «انتخابات و افزایش اعتبار ایران»، «حماسه اردیبهشتی»، «مردم‌کار را تمام‌کردند»، «مردم‌کار را تمام‌کردند»، «حیرت حضور »، «نامزدها پس از اعلام نتایج چه وظیفه ‌ای دارند؟»، «ملت پیروز شد»، «رمز گشایی از مشارکت بالای مردم در انتخابات»، «ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت»، «یک روز تاریخی برای دموکراسی ایرانی»، «حماسه خلق شد»، […]

«دوباره مردم، دوباره اقتدار»، «انتخابات و افزایش اعتبار ایران»، «حماسه اردیبهشتی»، «مردم‌کار را تمام‌کردند»، «مردم‌کار را تمام‌کردند»، «حیرت حضور »، «نامزدها پس از اعلام نتایج چه وظیفه ‌ای دارند؟»، «ملت پیروز شد»، «رمز گشایی از مشارکت بالای مردم در انتخابات»، «ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت»، «یک روز تاریخی برای دموکراسی ایرانی»، «حماسه خلق شد»، «مردم، پیش‌تر از سیاسیون»، «ملت تکرارکرد»، «و اینک شگفتی مردم‌سالاری ایرانی»، «انتخابات؛ سنجش دموکراسی»، « ملت سنگ تمام گذاشت»، «فقط به خاطریک مشت رأی!»، «صندوق رای؛ انتخاب اول مردم ایران»، «برندگان اصلی»، «مردم: ادامه می‌دهیم»، «جشن مردم سالاری دینی»، «ابعاد داخلی و خارجی حماسه ۲۹ اردیبهشت»، «سرنوشت یک شهر…»، «روزِ سرنوشت»، « نتیجه انتخابات شورای شهر یکجا اعلام می‌شود» و «وظایف شوراها» محورهای اصلی روزنامه های صبح امروز به شمار می روند.

** دوباره مردم، دوباره اقتدار
روزنامه«ایران» با انتخاب گزارشی با عنوان«دوباره مردم، دوباره اقتدار» آورده است: شور حضور ایرانیان پای صندوق‌های رأی که با طلوع آفتاب از شرقی‌ترین نصف‌النهار در نیوزیلند آغاز شده بود، در ایران یکی از حماسی‌ترین انتخابات‌ تاریخ انقلاب اسلامی را رقم زد و تا صف ایرانیان مقیم اروپا و امریکا در کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های کشورمان امتداد یافت. روز گذشته انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره ای مجلس در چنان آرامشی برگزار شد که انگار نه انگار چهارشنبه شب، ساعات پایانی مجاز برای تبلیغات خیابان‌های شهرهای مختلف در تسخیر هیجانات هواداران دو نامزد اصلی ریاست جمهوری بود. فضای آرامی که شاید تا حدود زیادی محصول توصیه‌های بزرگان سیاست کشور به برگزاری انتخابات در فضای امن و پرهیز از دامن زدن به تنش‌های احتمالی بود. به این ترتیب در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه با معضل تروریسم و ناامنی دست به گریبانند، انتخابات روز گذشته و تجمعات پیش از آن در شرایطی برگزار شد که کمترین نمودی از ناامنی به چشم نیامد. در چنین فضایی بود که مردم با انگشتان جوهری خود نشان دادند فرصت انتخابات به عنوان اصلی‌ترین نمود جمهوریت نظام را قدر می‌دانند و مشارکت سیاسی را بر هرگونه انفعال نسبت به سرنوشت سیاسی جامعه ترجیح دادند. رؤسای قوا، مراجع و چهره‌های سیاسی کشور نیز در سخنان خود پای صندوق‌های رأی از مردم به عنوان حماسه‌سازان این رخداد ملی قدردانی کردند.

** انتخابات و افزایش اعتبار ایران
روزنامه«آرمان» در یادداشتی با عنوان«انتخابات و افزایش اعتبار ایران» که به قلم رسول منتجب ‌نیا نگاشته شد،‌آورده است: از آنجایی که رای مردم قبل از آنکه به کاندیداها باشد، رای به نظام، تمامیت ارضی، منافع و مصالح عمومی کشور است، هر قدر مردم بیشتر در انتخابات شرکت کنند، موجب قدرت نظام، موجب مصونیت کشور از مخاطرات و موجب تضمین حل همه گرفتاری‌ها خواهند بود. حضور حداکثری مردم و مشارکت گسترده آنان در وهله اول موجبات تقویت نظام و منافع کشور را فراهم می‌کند و در وهله دوم کاندیداهایی که رأی اعتماد مردم را به دست می‌آورند، اقتدار و توان آنان نیز بیشتر خواهد شد و می‌توانند مشکلات مردم را با اتکا به مردم حل کنند. واقعیت این است که امروز مردم تصمیم گرفته‌اند بیش از گذشته در صحنه حضور داشته باشند و مشارکت آنان می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل و فصل کند. بنابراین امیدواریم کاندیداهای مورد نظر مردم با رأی بسیار بالا انتخاب شوند و مسئولیت‌های عمده کشور را برعهده بگیرند.

** حماسه اردیبهشتی
روزنامه«وقایع اتفاقیه» در گزارشی با عنوان«حماسه اردیبهشتی» واکنش ‌های مردم در شبکه های اجتماعی در روز انتخابات را بررسی کرد و نوشت: حضور مردم پای صندوق‌های رأی از عکس‌های انتخاباتی در نیوزیلند شروع شد؛ دانشجویانی که کیلومترها رانندگی کرده بودند تا به محل‌های مشخص‌شده برای رأی‌دادن برسند. شهروندانی که در داخل و خارج از کشور با گذاشتن عکس برگه‌های رأی خود در فضاهای مجازی، دیگران را به رأی‌دادن تشویق می‌کردند. ساعات اولیه رأی‌گیری، بیشترین استقبال در کشورهای دیگری همچون اتریش، ایتالیا، استرالیا، سنگاپور، چین، ژاپن، ترکیه و… بود که صف‌های طولانی از اول صبح، نشان از مشارکتی بی‌سابقه در سال‌های اخیر داشت. در ایران نیز تصاویری که از شهرستان‌ها و مراکز مهم اخذ رأی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شد، نشان می‌داد شور انتخابات، محدود به پایتخت نمی‌شود و سایر شهرها نیز سهم زیادی در این مشارکت داشتند.

** مردم‌کار را تمام‌کردند
روزنامه«آرمان» با درج گزارشی با عنوان«مردم‌کار را تمام‌کردند» آورد:‌ دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران، روز گذشته با شکوه و عظمت بی‌نظیری برگزار شد. در یک کلمه می‌توان انتخابات دیروز را توصیف کرد؛ حماسه. مردم دیروز حماسه آفریدند، ایرانیان در جای جای میهن اسلامی بنا بر بینش سیاسی خود و به تاسی از فرمایش رهبر انقلاب خود را به صندوق‌های رای رساندند. گاهی ازدحام در شعبه‌های اخذ رای چنان زیاد می‌شد که زمان رای‌گیری به چهار ساعت هم می‌رسید اما این‌ همه موجب نشد در اراده مردمی که در انتظار نوبت رای بودند تزلزلی پدید آید. مردم دیروز حماسه آفریدند. میزان استقبال به حدی بود که به‌رغم انتظار طولانی خوشحال بودند که در تصمیم بزرگ برای کشور سهیم هستند.

** حیرت حضور
روزنامه«جوان» در گزارشی با عنوان«حیرت حضور» نوشت: حماسه‌ ای از مقوله بی‌نظیر «حیرت حضور»، از جنس زمان‌شناسی، از جنس تکلیف و از مقوله عشق به جمهوری اسلامی ایران. این آن‌چیزی است که دیروز ملت ایران آفرید. گرچه هنوز ارزیابی دقیقی از میزان مشارکت مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تا لحظه تنظیم این گزارش وجود ندارد، اما شواهد میدانی از خلق حماسه‌ای دیگر در عرصه مشارکت ملی حکایت دارد. فارغ از هر نتیجه‌ای که در این دوره از انتخابات رقم بخورد، همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است» که با حضور خود در این جشنواره ملی، پایه‌های نظام اسلامی را استحکام بخشیدند. روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در تقویم جمهوری اسلامی ایران به یکی از روزهای ماندگار تبدیل شد؛ روزی که مردم ایران در سراسر کشور با حضوری چشمگیر به پای صندوق ‌های رأی رفتند و به نامزد مورد نظر خود در این دوره از انتخابات رأی دادند.

** نامزدها پس از اعلام نتایج چه وظیفه ‌ای دارند؟
احمد شیرزاد در روزنامه«آرمان» با درج یادداشتی با عنوان«نامزدها پس از اعلام نتایج چه وظیفه ‌ای دارند؟» نوشت: روزگذشته، انتخابات دوره دوازدهم ریاست ‌جمهوری کشور برگزار شد. حضور مردم در این دوره خیلی پرشور بود، طوری‌که از ابتدای روز مشخص شد که در این انتخابات، مردم قصد دارند مشارکت بالایی داشته باشند. اخباری که از حوزه‌های انتخاباتی می‌شنیدیم نشان می‌داد که وضعیت استقبال مردم، کم ‌نظیر بوده است. یک دلیل عمده این موضوع، شدت انتخاباتی شدن جامعه در روزهای پایانی است. هرچند ممکن است در نتایجی که امروز اعلام می‌شود، فاصله آرا وجود داشته باشد، اما در هفته‌های منتهی به انتخابات جامعه به‌گونه‌ای رفتار کرد که نمی‌شد به راحتی شخص پیروز را پیش‌بینی کرد. در هر دو سمت انتخابات افرادی هم نگران و هم امیدوار بودند. هر دو طیف هم احتمال پیروزی خود را پررنگ می‌دیدند و هم باخت را بسیار محتمل می‌دانستند. به همین دلیل می‌توان گفت که رقابت شانه به شانه بود.

** ملت پیروز شد
روزنامه«ایران» در یادداشتی با عنوان«ملت پیروز شد» که به قلم سیدرضا صالحی سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاشته شد، آورده است:‌ خیزش عظیم مردم آگاه کشورمان در انتخابات دیروز، حماسه‌ای بی‌نظیر را رقم زد. این بار مردم تصمیم گرفته بودند تا مسیر ۴ سال آینده و ورود به قرن جدید شمسی را با رأی آگاهانه خود تعیین کنند و به زمامداران بگویند که کدام راه و گفتمان را پسندیده‌اند. جامعه ایرانی از عصر مشروطه تا به امروز طی یکصد سال اخیر دوران پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده، اما گویی عصاره تجربه همه این سال‌های دور و نزدیک را یکجا به آوردگاه بیست و نهم اردیبهشت آورده بود. رأی مردمی که ساعت‌ها در صف‌های طولانی ایستادند و خسته نشدند، حاوی پیام‌های روشن و صریح به همه مسئولان و دولتمردان بود. اینکه مشارکت آنها بتدریج از وضعیت احساسی عبور کرده و به یک انتخاب آگاهانه و حق شهروندی تبدیل شده است و اینکه مردم برای هر تغییری، صندوق رأی را به‌ عنوان گویاترین زبان و مناسب ‌ترین شیوه بیان خواسته‌ های خود پذیرفته‌اند، بزرگترین پیام انتخابات دیروز بود. مردم در طول ایام تبلیغات انتخابات با بداخلاقی‌ها، وعده‌ های فریبنده، سخنان غیر کارشناسی و تخریب و توهین برخی نامزدها مواجه شدند، اما در نهایت مسیر اخلاق و اعتدال و عقلانیت را بهترین راه برای عبور از این دوران و ورود به سده جدید شمسی دریافتند.

** رمز گشایی از مشارکت بالای مردم در انتخابات
روزنامه«ایران» در مطلبی با عنوان«رمز گشایی از مشارکت بالای مردم در انتخابات» به گفت وگو با کارشناسان سیاسی پرداخت و نوشت: آذر منصوری اصلاح از مسیر صندوق را بزرگ ‌ترین پیام انتخابات اخیر دانست و تصریح کرد؛ پیام روشن دیگر این حضور، دوچندان شدن مسئولیت کارگزاران نظام و بویژه دولت مستقر در پاسخ‌دهی به مطالبات این مردم است، در این شرایط، اصلی‌ترین هدف باید این باشد که این مردم و امید آنان به صندوق رأی، به یأس تبدیل نشود. صادق زیباکلام به «ایران» گفت: هرچند نمی‌خواهم قضاوت زودهنگام داشته باشم، اما از ابتدای مبارزات انتخاباتی روی یک نکته خیلی تأکید می‌کردم و آن اینکه اگر موج تبلیغاتی گسترده‌ای راه بیفتد، آرای خاکستری پای صندوق‌های رأی حاضر خواهند شد. غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه معتقد است که مشارکت بالای مردم ایران در انتخابات دوازدهم دوره ریاست جمهوری، نشان می‌دهد که نظام اسلامی همچنان از مشروعیت بالایی نزد مردم برخوردار است.

** ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت
روزنامه«وقایع اتفاقیه» با درج یادداشتی با عنوان«ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت» که به قلم محمدباقر فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم نگاشته شد، آورده است: یکی از اثرات مهمی که امام (ره) در انقلاب اسلامی به‌ جای گذاشتند، انتخابات و اهمیت رأی مردم بود. همچنین ضرورت مشارکت مردم در عرصه سیاسی و تعیین سرنوشت مردم از نکات اساسی‌ای بود که امام (ره) بارها به آنها تأکید کرده بودند. به گونه‌ای که آرای مردم، پایه و اساس نظام شد و مشروعیت نظام با آرای مردم تعریف شد و تمام نهادهای حساس کشور بر‌اساس قانون اساسی ما از همین رأی مردم مقبولیت و مشروعیت پیدا کرد؛ از نهاد محترم رهبری گرفته تا ریاست‌ جمهوری و شوراها. درواقع در تاریخ کشور ما سابقه نداشته که این میزان مشارکت مردم در توسعه سیاسی کشور تأثیر داشته باشد؛ البته بودند کسانی که با امام (ره) و رأی مردم مخالف بودند و همه‌چیز را انتصابی می‌دانستند اما این تفکر هم مغلوب شد ولی به‌طور‌کلی از بین نرفت. خوشبختانه، مقام معظم رهبری، در انتخابات جدیت دارند، به گونه‌ای که رأی مردم را امانت می‌دانند. ایشان معتقدند خیانت در امانت، حرام است.

** یک روز تاریخی برای دموکراسی ایرانی
روزنامه«وقایع اتفاقیه» در گزارشی با عنوان«یک روز تاریخی برای دموکراسی ایرانی» اهمیت انتخابات ایران را برای کشورهای جهان بررسی کرد و آورد:‌ صبح روز جمعه که مردم ایران با خلق حماسه‌ دیگری در خیابان‌های شهرها و روستاهای سراسر کشور، مشارکت سیاسی بی‌نظیری را رقم زدند، تازه آخرین لحظات رأی‌دادن بسیاری از ایرانیان مقیم برخی کشورهای دنیا بود. تصاویر مخابره‌شده از صف‌های طولانی در آمریکا، اروپا، استرالیا و آسیا نشان می‌دهد ایرانیان خارج از کشور چطور دل در گروی مام میهن دارند. آنها هم مثل بسیاری از هموطنان در ایران، پای صندوق‌های رأی آمدند تا یک‌بار دیگر روند مشارکت سیاسی را به جهان و البته کشورهای منطقه خلیج‌فارس گوشزد کنند که مردم ایران، خود تصمیم نهایی برای مدیریت اجرایی کشور را خواهند گرفت. برگزاری انتخابات در ایران، آن هم انتخابات ریاست‌جمهوری که تأثیری عمده در رویکردها و سیاست ‌های خارجی جمهوری ‌اسلامی ایران دارد، برای بسیاری از کشورهای جهان دارای اهمیت است و بالتبع، این انتخابات به ‌ویژه برای کشورهای همسایه ایران و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارای اهمیت بیشتری است. هرچند، نباید از نظر دور داشت که مجموعه کشورهای غرب شامل اتحادیه اروپا و ایالات‌متحده آمریکا نیز به‌ صورت دقیق، برگزاری انتخابات در ایران را رصد می‌کنند.

** حماسه خلق شد
روزنامه«اطلاعات» با اشاره به عنوان«حماسه خلق شد» آورد: ملت بزرگ ایران دیروز در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وپنجمین دوره شورای شهروروستا‌، بار دیگر اتحاد خود را نشان دا‌دند و حماسه دیگری آفریدند. به این منظور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری، با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ امام خمینی‌(ره)، آرای خود را به صندوق انداختند. همچنین مراجع عظام‌، سران سه قوه ودیگر شخصیت‌های کشورمان در نخستین ساعات رای‌گیری با حضور در حوزه‌های اخذ رای‌،آرای خود را به صندوق ‌ها انداختند.

** مردم، پیش‌تر از سیاسیون
علیرضا خانی در روزنامه«اطلاعات» با درج یادداشتی با عنوان «مردم، پیش‌تر از سیاسیون» نوشت: بالاخره شنبه آمد و انتخابات تمام شد اما، منتخب ملت باید نیک بداند که همه چیز دوباره شروع شده است. وعده‌های دوران رقابت تمام شد اما انجام کارهای بر زمین مانده شروع شده است. بداخلاقی‌ها تمام شد اما بازگرداندن اخلاق به صحنه جامعه هنوز بر زمین مانده است. ارائه فهرست سیاهِ کارهای انجام نشده توسط رقبا پایان گرفت اما فهرست سفید گام‌های برنداشته پیش ‌روست. چهار روز پیش در همین ستون نوشتیم که قریب یک سال پیش مردم سوییس به رفراندوم گرفتن پول ماهانه از دولت «نه» گفتند و این انتخاب میان اخلاق و سوداگری بود، انتخاب میان عقلانیت و کوته ‌نگری بود و انتخاب میان منافع ملی و منفعت ‌طلبی فردی. امروز، نوبت شادمانی ملی ماست. رشد جهشی فکری ایرانیان در سالیان اخیر را باید به فال نیک گرفت، حتی مردم محروم‌ترین استان‌های کشور، در انتخاب میان دریافت یارانه چند برابری با نابودی اقتصاد ملی با هشیاری و آینده‌بینی عمل می‌کنند، وقتی قاطبه مردم، سره را به نیکی از ناسره باز می‌شناسند و منافع بلند‌مدت ملی را قربانی منافع کوتاه‌مدت آنی نمی‌کنند، جای شادمانی ملی دارد.

** ملت تکرارکرد
روزنامه«اعتماد» در گزارشی با عنوان«ملت تکرارکرد» آورده است:‌ ٨ صبح جمعه؛ صف‌هایی که پیش از بازگشایی شعبات اخذ رای به طول صدها متر کشیده شده بود، نوید «تکرار ملت» را می‌داد؛ حماسه‌ای که این‌بار هم پرشورتر از همه دوره‌های گذشته خلق شد تا پیروز میدان بازهم ملت سربلند ایران باشند. ملت بزرگ ایران که همواره در همه صحنه‌ها به خوبی حضور دارند، این‌بار رکورد جدیدی از خود به جای گذاشتند. در این میان کندی روند رای‌گیری از سوی متصدیان شعبات رای، بارها مورد اعتراض قرار گرفت تا جمعیت همچنان رو به افزایش باشد. صدها متری که دم در شعبات اخذ با صف مردم تشکیل شده بود، وزارت کشور را وادار به تمدیدهای پیاپی زمان رای‌گیری کرد. اما باز هم نگرانی‌ها ادامه داشت. با تسریع در روند رای‌گیری، شتاب بیشتری بر کاهش صف‌ رای‌دهندگان انجام شد اما باز هم ته صف خیلی دورتر از درهای شعب اخذ رای بود، تا جایی که در آخرین تمدید زمان رای‌گیری که ساعت ١١ بود، اعلام شد که جمعیت باز مانده از رای، به داخل شعب رفته و بعد از بسته شدن در‌ها اقدام به اخذ آرای‌شان خواهد شد.

** و اینک شگفتی مردم‌سالاری ایرانی
الهه کولایی فعال سیاسی در یادداشتی با عنوان«و اینک شگفتی مردم‌سالاری ایرانی» در روزنامه«اعتماد» نوشت: در انتخابات روز ٢٩ اردیبهشت سال ٩۶ مردم ایران که پیش از این ‌بارها برای حاکم شدن بر سرنوشت خود بسیار کوشیده‌اند با حضور در پای صندوق‌های رای در منطقه خاور میانه و غرب آسیا الگوی درخشانی از مردم‌سالاری دینی را به نمایش گذاشتند. مردم ایران با استفاده از فرصت صندوق‌های رای ضرورت تغییر در سیاست‌ها و برنامه‌های جاری در عرصه‌های مختلف را مورد تاکید قرار دادند تا بار دیگر شیوه‌های مدنی و مسالمت‌آمیز برای تحولات اجتماعی و کارآمدی آن را به نمایش بگذارند. آنها نشان دادند که هم برای روی کار آمدن مدیریت کارآمد شهری و انتخاب نامزدهای مورد علاقه و مورد نظر خود برای مدیریت شهرها و روستاها و هم برای تعیین مدیریت سیاسی عالی کشور راهی مناسب‌تر و کم‌هزینه‌تر از حضور در پای صندوق‌های رای را در نظر ندارند. فارغ از نتیجه این انتخابات مردم نشان دادند حضور آنها در عرصه انتخابات به تقویت صلح و آرامش و همکاری و تعامل چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی یاری می‌رساند. همان‌گونه که در همه کشورهای جهان مردم توجه خود را به صلح و ثبات و آرامش بارها به نمایش گذاشته‌اند، در شرایط حساس منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم این حضور گسترده و چشمگیر ضامنی برای امنیت ایران خواهد بود.

** انتخابات؛ سنجش دموکراسی
روزنامه«اعتماد» در یادداشتی با عنوان«انتخابات؛ سنجش دموکراسی» که به قلم عباس عبدی فعال سیاسی نگاشته شد، آورده است: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های قدرت نظام‌های امروزی متکی بودن‌شان به آرای مردم است. اینکه کشورها و مردم دنیا ببینند که نهادهای کشور دیگری بر اثر انتخاب مردم شکل می‌گیرد، نوعی مشروعیت مورد قبول همگانی برای آن کشور را به اثبات می‌رساند. این مولفه، نوعی مشروعیت و توافق عام جهانی است. کشورهای دنیا با چنین کشورهایی مجبور هستند با احترام و حقوق متقابل رفتار کنند. امروز مشارکت مردم در انتخابات بهترین شاخص برای سنجش این نوع دموکراسی و مشروعیت است. مشارکت هرچه بیشتر، مسالمت‌آمیز‌تر و موثرتر باشد، پیامی که به دنیا می‌رساند این است که این نظام، مشروع‌تر، قدرتمند‌تر و مورد احترام‌تر است.

** ملت سنگ تمام گذاشت
روزنامه«کیهان» با انتخاب گزارشی با عنوان«ملت سنگ تمام گذاشت» نوشت: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از صبح دیروز با شکوه هر چه تمام‌تر و حضور گسترده مردم در سراسر کشور برگزار شد. این در حالی بود که برخی گزارش‌ها حاکی از تخلف‌هایی در روند انتخابات است که از سوی مراجع ذیصلاح در دست بررسی است. انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا صبح دیروز رسماً آغاز شد و با استقبال مردم و تشکیل صف‌های طویل تا ساعت ۲۴ تمدید شده و ادامه یافت و اخبار اولیه و غیررسمی تا لحظه تنظیم این گزارش، حاکی از مشارکت بالا و حدود ۴۰ میلیون نفری است.

** صندوق رای؛ انتخاب اول مردم ایران
روزنامه«همدلی» با انتخاب سرمقاله ای با عنوان«صندوق رای؛ انتخاب اول مردم ایران» نوشت: انتخابات جمعه ۲۹ اردیبهشت با صحنه‌های فراموش نشدنی از حضور شاداب مردم در صف‌های طولانی برای انداختن رای در صندوق‌ ها به پایان رسید. اکنون نوبت شمردن آرای مردم و تجمیع آرای صندوق‌ها و اعلام نتیجه انتخابات (حق‌الناس) است. اینکه در خاورمیانه که عصبیت و خشونت در اوج است و تنها بمب و گلوله و بمباران فیصله‌بخش اختلافات سیاسی و اجتماعی است، مردم ایران صندوق‌های رای را با همه کاستی‌های آن، برای تسویه اختلاف‌های سیاسی و اجتماعی برگزیده‌اند، نشانه آگاهی و دوراندیشی ملت ایران است. نهاد انتخابات، متعلق به ملت و یادگار ۱۱۰ساله انقلاب مشروطه است. این نهاد را با وجود کاستی‌های آن باید پاسداری و تقویت کرد. دمکراسی یعنی وجود رسانه‌های آزاد که بتوانند صاحبان قدرت را نقد کنند. دمکراسی یعنی ترس حاکمان از شکستن قانون. انتخابات ۲۹ اردیبهشت برای چندمین بار نشان داد که گرایش اکثریت مردم ایران در عین وحدت (پای‌بندی به قانون اساسی و استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی)، متکثر است. یعنی مردم دارای عقاید سیاسی گوناگونی هستند.

** برندگان اصلی
روزنامه«خراسان» در گزارشی با عنوان«برندگان اصلی» آورده است: مردم زمان شناس ایران اسلامی بار دیگر با شرکت گسترده خود در انتخابات، در قلب نا امن ترین منطقه دنیا در آرامش و شکوه،پس از حدود یک ماه رقابت تنگاتنگ و حساس صحنه هایی زیبا و غرور آفرین از مشارکت در سرنوشت سیاسی کشورمان را پدید آوردند. صف های به هم فشرده و حضور کم نظیر مردم در انتخابات، نشان داد که فارغ از آن که چه کسی رای بیاورد و منتخب مردم باشد، این مردم هستند که برندگان اصلی انتخابات هستند. میلیون ها ایرانی روز گذشته در صف های طولانی و با صرف زمان بسیار فراتر از روحانی و رئیسی به ایران عزیز رای دادند تا بار دیگر با حضورشان سایه تهدیدهای تو خالی دشمنان را از این مرز و بوم دور و امنیتی ایجاد کنند که این بار در سایه مردم سالاری دینی به دست آمده است. روز گذشته در حالی که دقایقی تا شروع رسمی انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود شهروندان ایرانی ، مسئولیت شناسانه در مقابل درهای شعب اخذ رای حاضر شدند تا در تعبیر «فاستبقوا الخیرات» رای خود را در اولین دقایق به صندوق اعتبار و مشروعیت جمهوری اسلامی ایران بیندازند.

** مردم: ادامه می‌دهیم
روزنامه«همدلی» با درج گزارشی با عنوان«مردم: ادامه می‌دهیم» نوشت: جشن دموکراسی ۹۶ آغاز و پایان پرشوری داشت. زنگ صندوق‌ها ساعت هشت صبح به صدا در آمد، اما پیش از ساعت هشت، انتخابات پشت در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه مردم را به صف‌های درازی کشیده بود. مردم در روزهای قبل با هم وعده کرده بودند هشت صبح پای صندوق‌ها حاضر شوند. عده‌ای هم با خود قرار گذاشته بودند اولین تعرفه رای را در صندوق‌ها بیندازند. با گذشت ساعاتی از انتخابات، صف‌ها طولانی‌تر ‌شدند. گاهی طول این صف‌ها در بعضی مناطق به بیش از ۲۰۰متر می‌رسید. این صف‌های طولانی گاهی باعث می‌شد هیات‌های اجرایی بعضی حوزه‌های رای‌گیری درخواست اضافه شدن صندوق سیار کنند تا افرادی که در انتهای صف قرار گرفته‌اند بتوانند لااقل تا پایان رای‌گیری رای خود را در صندوق بیندازند. حسینیه جماران و حسینسه ارشاد از حوزه‌هایی بود که به خاطر حضور چشمگیر مردم صندوق‌های سیار به آن اضافه شد، حتی مسئولان درخواست کردند مردم به حوزه‌های دیگری مراجعه کنند.

** جشن مردم سالاری دینی
روزنامه«جام جم» با انتخاب گزارشی با عنوان«جشن مردم سالاری دینی» آورد: ملت ایران دیروز با حضور گسترده پای صندوق‌های رای، دست به خلق حماسه‌ای ملی زدند و روز ۲۹ اردیبهشت را به روزی تاریخی در تقویم کشورمان تبدیل کردند. انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از ساعت ۸ صبح دیروز در سراسر کشور آغاز شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین لحظات شروع رای‌گیری، رای خود را به صندوق انداختند. هموطنانمان نیز از همان دقایق ابتدایی در حوزه‌های رای‌گیری حاضر شدند و با حضور گسترده خود انتخابات پرشکوهی را رقم زدند. روسای قوای قضاییه و مقننه، رئیس مجلس خبرگان رهبری، مراجع تقلید، چهره‌های شاخص سیاسی و مسئولان مختلف نیز دیروز در ساعات اولیه رای‌گیری در انتخابات شرکت کردند.

** ابعاد داخلی و خارجی حماسه ۲۹ اردیبهشت
مصطفی ملکوتیان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با درج یادداشتی با عنوان«ابعاد داخلی و خارجی حماسه ۲۹ اردیبهشت» در روزنامه«جام جم» نوشت: برگزاری انتخابات برای برگزیدن دولتمردان، یکی از نشانه‌های مردم سالاری است. نظام مردم‌سالاری دینی یعنی نظامی که نظر به اجرای احکام و فرامین دینی دارد و در کنار آن بر نقش مستقیم مردم استوار است‌ که بر این مبنا همه مقامات و نهادهای خود را با نقش مردم مستقر می‌سازد و این نظام هدیه انقلاب اسلامی به ملت ایران است .مشارکت گسترده در انواع انتخابات از جمله انتخابات جاری ریاست جمهوری و شوراها دارای نتایج و پیامدهای مختلفی بر مسائل حوزه‌های داخلی و بین‌المللی است‌. مشارکت در انتخابات همان‌طور که در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تاکید شده، به معنی مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی و حمایت همه‌جانبه عمومی از آرمان‌ها واهداف مقدس انقلاب اسلامی است. از دیدگاه جامعه‌شناسی سیاسی، مشارکت گسترده در انتخابات زمینه‌ساز افزایش اقتدار نظام و تداوم‌بخش ثبات سیاسی است که شرط لازم برای دستیابی به اهداف نظام در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی،اقتصادی،علمی وفناوری و مانند آن بوده ‌که علمای پیشرفت و توسعه، بارها به این مطلب توجه و تاکید داشته‌اند. هر چه مشارکت در انتخابات پرشورتر و گسترده‌تر باشد، دولتمردان احساس پشت‌گرمی‌، حمایت‌، همکاری و اعتماد بیشتر جامعه نسبت به برنامه‌های خود خواهند داشت، بنابراین با مسائل ومشکلات کمتری مواجه شده و راه را برای تلاش‌های معطوف به اهداف ملی و راهبردی نظام هموارتر خواهند یافت.

** سرنوشت یک شهر…
روزنامه«قانون» در گزارشی با عنوان«سرنوشت یک شهر…» نوشت: انتخابات شوراهای شهر و روستا اگر چه تحت الشعاع بازار داغ رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری قرار گرفت اما اهمیتی کمتر از انتخابات ریاست جمهوری ندارد و اکنون با انتخاب اعضای جدید شوراهای شهر و روستا، سرنوشت تازه ای برای زندگی جاری مردم رقم می خورد. به خصوص در شهرها و از جمله تهران، انتخابات شورای شهر، می تواند زندگی روزمره شهروندان را کاملا تحت تاثیر قرار داده و سرنوشتی سپید یا سیاه برای آینده شهر رقم بزند. چنانکه اکنون وضعیت شهر، متاثر از تصمیمات و سیاست گذاری های ادوار قبلی شوراست و وضع خوب یا بد شهر، ناشی از تصمیماتی است که اتخاذ شده است. این تصمیمات، مخالفان و موافقان بسیاری نیز دارد و بسیاری بر این عقیده هستند که اگر تصمیمات پخته تر و کارشناسی تری اتخاذ شود، می تواند کیفیت زندگی در شهر را تغییر دهد. کلانشهر تهران که همواره الگویی برای سایر شهرها و کلانشهرها در عرصه های توسعه‌ شهری محسوب می شود، از جایگاهی مهم در عرصه تصمیم‌گیری های شهری برخوردار بوده و اکنون که انتخابات شوراها به پایان رسیده است، باید بازخوانی تازه ای از نیازهای شهر داشت.

** روزِ سرنوشت
روزنامه«شهروند» در گزارشی با عنوان«روزِ سرنوشت» حاشیه ‌نگاری ‌های خبرنگاران از روز برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای را بررسی کرد و نوشت: آمارها می‌گویند برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس ‌شورای اسلامی، حدود ۶۳‌هزارو۵۰۰ شعبه رأی‌گیری درنظر گرفته شده که با توجه به آمار واجدان شرایط رأی، به‌طور متوسط برای هر ۹۰۰نفر، یک شعبه رأی‌گیری وجود دارد. البته دراین تعداد شعبات، بیش از ۱۳۰‌هزار صندوق رأی وجود دارد، یعنی یک صندوق برای هر ۴٠٠نفر. صف آرام است، نه همهمه ‌ای بین مردم است و نه بحثی درطرفداری ازیک کاندیدای خاص شکل گرفته، هرچه بود، درهفت ‌ای که گذشت، جا ماند. تبلیغات، طرفداری‌ها، شایعه‌پراکنی‌ها، هرچه بود، درصف طولانی رأی‌گیری چند حوزه خیابان کارگر شمالی تمام شده و مردم با لباس‌های رنگی و صورت‌هایی که به خنده‌ای باز شده، ایستاده‌اند و به زحمت خودشان را در سایه باریک آن ساعت از روز جا کرده‌اند.

** نتیجه انتخابات شورای شهر یکجا اعلام می‌شود
روزنامه«ایران» در مطلبی با عنوان«نتیجه انتخابات شورای شهر یکجا اعلام می‌شود» به نقل از علیرضا رحیمی رییس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نوشت: مشارکت مردم تا حدی غیرقابل پیش‌بینی بود از این‌رو ۲۰ صندوق سیار برای شهر تهران پیش ‌بینی شد تا این صندوق ‌ها به صورت مکمل بتوانند جوابگوی استقبال مردم شوند. با توجه به همزمانی ریاست جمهوری و شورا، نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری با توجه به اینکه شمارش آرای شوراها در تهران طولانی‌تر خواهد بود، پیش‌بینی نفرات جایگزین به‌عنوان نیروی کمکی در نظر گرفتیم تا اختلالی پیش نیاید. در حوزه‌هایی که انتخابات الکترونیکی بوده مشکلات جزئی گزارش شده است. همچنین در حوزه شناسایی افراد و هویت‌یابی آنها مشکلاتی وجود داشته است اما به لحاظ امنیتی مورد خاصی نداشتیم. نتایج انتخابات شورا یکجا اعلام می‌شود.

** وظایف شوراها
روزنامه«ستاره صبح» در یادداشتی با عنوان«وظایف شوراها» آورده است: شناخت وظایف شورای شهر نه فقط برای نامزدهای انتخاباتی و اعضای شورای شهر، بلکه برای تمامی مردم لازم است، چراکه مردم انتخاب کننده اعضای شورای شهر هستند، مردم اند که اولین گروه پذیرنده خدمات شهری‌اند و مردمند که خواهان تغییر و توجه‌اند. با تقسیم بندی وظایف شورای شهر، نخستین بخش شامل سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت است. در رأس همه وظایف شورای شهر در این بخش انتخاب شهردار است. میتوان این وظیفه را مهم ترین وظیفه قلمداد کرد زیرا شهردار مهم‌ترین واسطه بین شهرداری و استانداری و در نتیجه سایر مقامات کشوری است . بنابراین انتخاب صحیح، بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. بررسی و شناخت کمبودها و نیازها، نظارت بر حسن اجرای مصوبه های شورا، همکاری با مسئولان اجرایی و نهادها، برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات مختلف و اقدام در خصوص تشکیل انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی از دیگر وظایف مربوط به این بخش می باشد بخش دیگر وظایف شورای اسلامی شهر به امور سازمانی ، تشکیلاتی و مالی اختصاص می یابد.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۱۷**۹۱۳۱

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.