انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51719

13 بازدید3 views

به گزارش روز شنبه #فراسخن، در این مطلب به قلم ‘ فیلیپ راکر’ و ‘ ابی فیلیپس’ آمده است: ‘ ترامپ’ که در تبلیغات انتخاباتی اش با پیروی از احساسات تند ملی گرایانه همواره مسلمانان را ملعون معرفی می کرد، امروز (شنبه) راهی عربستان شد تا پیام تازه اش را به گوش جهان عرب برساند.او […]

به گزارش روز شنبه #فراسخن، در این مطلب به قلم ‘ فیلیپ راکر’ و ‘ ابی فیلیپس’ آمده است: ‘ ترامپ’ که در تبلیغات انتخاباتی اش با پیروی از احساسات تند ملی گرایانه همواره مسلمانان را ملعون معرفی می کرد، امروز (شنبه) راهی عربستان شد تا پیام تازه اش را به گوش جهان عرب برساند.
او فردا (یکشنبه) در زادگاه اسلام یک سخنرانی خواهد داشت که طی آن خواستار مدارای دینی خواهد شد و مسلمانان را دعوت خواهد کرد در راه مبارزه با تروریسم جهانی به آمریکا بپیوندند.
ترامپ در دوران انتخابات خواستار منع ورود مسلمانان به آمریکا شده بود و آنها را ‘ اسب تروآ’ می دانست که پر از پناهجویانی هستند که می خواهند به آمریکا بیایند و آمریکایی های بی گناه را بکشند معرفی می کرد. ترامپ به دروغ می گفت: ‘ اسلام از ما نفرت دارد’.
نقطه اوج سفر ۴۸ ساعته ترامپ به عربستان، نطق او در بعد از ظهر روز یکشنبه در جمع سران حدود ۵۰ کشور مسلمان است. به گفته مشاوران ترامپ، وی در این سخنرانی از جهان اسلام خواهد خواست تا شریک آمریکا در جنگ با شرارت و پلیدی باشند.
‘ هربرت مک مستر’ مشاور امنیت ملی ترامپ در مورد متن سخنرانی ترامپ در عربستان گفته است: ‘ روح این سخنرانی دعوت مسلمانان به جنگ با ایدئولوژی رادیکال است’.
وی گفت:’ رئیس جمهور ترامپ امیدوار است نگرش صلح طلب اسلام بر سرتاسر جهان حاکم باشد’.
مک مستر افزود: ‘هدف ترامپ از این سخنرانی متحد شدن علیه دشمن مشترک تمامی تمدن ها و تصدیق تعهد آمریکا به شرکای مسلمانش خواهد بود’.
اینطور که مشخص است، ترامپ از مواضع انتخاباتی اش روی برگردانده است.
متن سخنرانی ترامپ در عربستان را ‘ استیفن میلر’ نوشته است. میلر مشاور برجسته سیاست گذاری در کاخ سفید است. او در تمام سفرهای انتخاباتی ترامپ همراه وی بود و متن بسیاری از سخنرانی های ترامپ را می نوشت. میلر مبلغ تفکر ملی گرایانه و ملهم از اصولی است که خودش آنها را اصول و ارزشهای آمریکا می داند. او از مروجان محدودیت در امر مهاجرت است.
میلر از همان دوران دانشجویی همواره از مروجان خطر تهدید تروریسم اسلام رادیکال بوده و همواره معتقد بوده است که ‘یک جنگ مقدس علیه آمریکا’ در جریان است.
اصولا یکی از علل و عوامل خیزش ترامپ همین احساسات مسلمان ستیز اوست.
میلر سالها این ادعا را در مورد ‘ باراک اوباما’ مطرح می کرد که اوباما اصلا مسیحی نیست و امکان دارد مسلمان باشد.
ترامپ هنگامی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد، شعارهایی علیه مهاجران مسلمان سر می داد و مورد توجه بسیاری از رای دهندگان آمریکایی قرار می گرفت. او در دسامبر ۲۰۱۵ خواستار بستن محکم در به روی ورود مسلمانان به خاک آمریکا شد و می گفت: ‘ امروز برای همه روشن است که عمق کینه مسلمانان نسبت به ما خارج از درک و فهم ماست’.
ترامپ در مصاحبه ای با سی ان ان CNN در مارس ۲۰۱۶ گفت:’ من فکر می کنم اسلام از ما متنفر است … عمق این کینه فوق العاده و غیرقابل باور است. ما مجبوریم این کینه را سر جایش بنشانیم’.
و اما در مورد عربستان، ترامپ زمانی این کشور را تقبیح می کرد و آن را یک افراطی می نامید. او حالا به همین کشور آمده است تا مروج تفکرات معتدل میانه رو در این کشور مسلمان باشد.
ترامپ از اوائل ماه مه نشان داد که تفکرات امروز او با مواضع انتخاباتی اش کاملا تمایز پیدا کرده است. او اوائل ماه جاری در یک سخنرانی در ‘رز گاردن’ محوطه کاخ سفید، آمریکا را ‘کشور مدارا’ که ‘ افتخار می کند در آن عبادت همه نوع دین و مذهب و مسلکی آزاد است ‘ نامید.
وی گفت که همین تفکر را به عربستان که خانه مقدس ترین اماکن مسلمانان است خواهد برد.
او گفت:’ ما امیدواریم با متحدان مسلمانمان بنیان یک همکاری و یک پشتیبانی جدید را بنا نهیم’.
روح کلام ترامپ در نطق روز یکشنبه اش خطاب به جهان اسلام کاملا متناقض با پیام اوباما در سال ۲۰۰۹ خطاب به جهان اسلام خواهد بود.
اوباما در آن نطق که به دنبال حدود یک دهه جنگ در عراق و افغانستان ایراد شد، گفت: ‘ آمریکا و اسلام در تضاد با هم نیستند و نباید با هم رقابت داشته باشند؛ بلکه این دو اصولی مشترک با هم دارند’.
اما این رویکرد اوباما در قبال جهان اسلام، برداشت هایی ضد و نقیض را به همراه داشت. در نتیجه این رویکرد، قیام ‘ بهار عربی’ در سرتاسر جهان اسلام پدیدار گشت و در نهایت هم آشفتگی موجود در سوریه رقم خورد.
اوباما همواره در سفرهای خارجی اش محور اصولی که بر آن پای می فشرد؛ موضوع حقوق بشر و دمکراسی بود.
اما ترامپ نشان داده است که این دو موضوع ابدا برایش اهمیتی ندارد. او در همین مدت کمی که روی کار آمده است با بعضی از دیکتاتورهای جهان که کمترین حقوق بنیادین را نیز از مردمشان دریغ کرده اند؛ اظهار محبت و دوستی می کند.
ترامپ خود به این موضوع اعتراف دارد و در سخنرانی اش در ‘ رز گاردن’ اظهار داشت:’ وظیفه ما این نیست که به دیگران دیکته کنیم چطور زندگی کنند. بلکه وظیه ما این است که ائتلافی از دوستمانمان و شرکایمان با محوریت مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت، در خاورمیانه جنگزده بسازیم’.
مخاطبان ترامپ در نطق روز یکشنبه اش در عربستان رهبران کشورهای مسلمانی اند که ابدا دمکراتیک نیستند. سرآمد آنها عربستان است که یک جامعه ای است که بشدت توسط حکومت کنترل می شود و قرائتی از اسلام با نام ‘ وهابیت’ بر آن حاکم است که مسلک و آئین و تفکری است افراط گرایانه.
به احتمال قوی در سخنرانی فردای ترامپ هیچ ردی از حقوق بشر و دمکراسی یافت نخواهد شد.
از بعضی جهات نقطه نظرات ترامپ در مورد اسلام شاید با دیدگاه ‘جورج بوش’ در مورد اسلام یکسان باشد که معتقد بود:’ افراط گرایی خشونت طلب هرگز معرف اسلام به عنوان یک دین نیست’. بوش معتقد بود که ترویج صلح در جهان نیازمند یک چنین نگرشی است.
بوش یک جلد از ‘قرآن’ را در کتابخانه کاخ سفید نگهداری می کرد و آمریکاییان را دعوت کرد که به کشورهای مسلمان سفر و دانشجویان مسلمان را به خانه خود دعوت کنند و با آنها تبادل فرهنگی داشته باشند و از آنها زبان عربی بیاموزند.
اما ترامپ پیش از این نه تنها یک چنین نگرشی نداشته بلکه در پست خود در ‘فیسبوک’ در سال ۲۰۱۶ از عربستان سعودی انتقاد کرد و آن را کشوری که زنان را به بردگی می کشاند و همجنس گرایان را می کشد ‘ خطاب کرد.
در ادامه این مقاله آمده است: ‘ عادل الجبیر’ وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی گفته است ‘ رهبران کشورهای عرب و مسلمان و آمریکا کاملا به اهمیت یک مشارکت قوی و پایدار برای مقابله با تهدید افراط گرایی خشونت طلب واقف اند’.
وی اضافه می کند: ‘ بسیاری هستند که سعی می کنند میان سیاست های آمریکا و عربستان شکاف ایجاد کنند اما آنها هرگز موفق نخواهند شد’.
وزیر خارجه عربستان افزود:’ مواضع رئیس جمهور ترامپ و کنگره کاملا همسو با مواضع عربستان است’.
عربستان اولین مقصد سفر دوره ای ماراتن ترامپ به خاورمیانه و اروپاست.
اروپام**۱۵۹۱**
مترجم: اقدس السادات حسینی**ناشر: مدنی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.