انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 63406

6 بازدید1 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، مراسم تحلیف حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری شنبه ۱۴ مردادماه مراسم با حضور نمایندگان بیش از ۱۰۵ کشور و سازمان بین المللی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.رییس جمهوری روز سه شنبه هفته گذشته نیز اسامی ۱۷ وزیر پیشنهادی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، مراسم تحلیف حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری
شنبه ۱۴ مردادماه مراسم با حضور نمایندگان بیش از ۱۰۵ کشور و سازمان بین المللی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
رییس جمهوری روز سه شنبه هفته گذشته نیز اسامی ۱۷ وزیر پیشنهادی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. در این بین همانطور که پیش بینی می شد،محمد جواد ظریف گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارت امور خارجه برنامه های خود را برای دولت دوازدهم معرفی کرد.
بر اساس این برنامه اعلام شده از سوی محمد جواد ظریف وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم سمت و سویی اقتصادی خواهد داشت و بدین منظور و برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برون رفت از تنگناهای اقتصادی تغییرات ساختاری در وزارت امور خارجه اعمال خواهدشد.
نکته ای که نباید در این بین فراموش کرد این است که وزارت امور خارجه وظیفه تسهیل کننده توسعه مناسبات اقتصادی کشور را بر عهده دارد و در دولت یازدهم هم دستگاه دیپلماسی در این راستا گام های بلندی برداشته است. رفع تحریم های بین المللی اعمال شده بر علیه ایران و آزاد کردن زنجیرهای تحریم از دست و پای اقتصاد ایران، از مهم ترین اقدامات دستگاه دیپلماسی برای نیل به این اهداف بوده است.
همچنین ظریف در چهار سال اخیر به ویژه بعد از توافق هسته ای در تمام سفرهای دیپلماتیک علاوه بر همراه داشتن جمعی از تجار و بازرگانان ایرانی ؛ در نشست های مشترک اقتصادی با حضور کشورهای متعدد حضور داشته و فرصت های موجود در اقتصاد ایران را در کشورهای دیگر تشریح کرده است. ظاهرا با تغییرات ساختاری در وزارت امور خارجه و راه اندازی معاونت اقتصادی این تلاش ها منسجم تر از گذشته پیگیری خواهد شد، هرچند در این بین نباید دستگاه ها و وزارتخانه های متعدد اقتصادی از وظایف ذاتی خود غافل شوند و ازفرصت های ایجاد شده استفاده بهینه ببرند.
توسعه مناسبات با کشورهای منطقه ابراولویت دیگری است که ظریف در برنامه خود به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است؛حقیقت این است که بعد از برجام بخش عمده ای تلاش های دستگاه دیپلماسی صرف مقابله با سیاست های خصمانه برخی کشورهای منطقه شده است؛ کشورهایی که در فرآیند مذاکرات هسته ای هم از هر گونه تلاش برای ناکام ماندن این مذاکرات فروگذار نکردند.
در این بین عربستان سعودی در همراهی با رژیم صهیونیستی نقش بی بدیلی در هدایت و رهبری سیاست های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده است. این در حالی است که ایران و عربستان به عنوان دو قدرت تاثیرگذار اصلی منطقه محسوب می شوند و سیاست حذفی در قبال این دو کشور هیچ موفقیتی تاکنون کسب نکرده و پیگیری چنین سیاست مخربی چشم انداز مثبتی پیش روی خود ندارد. انرژی که طی سال های اخیر می توانست صرف سازندگی و ارتقای وضعیت زندگی مردم منطقه شود صرف خریدهای نظامی و بمب هایی شد که بر سر مردم یمن ، عراق و سوریه ریخت و زیرساخت های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی خاورمیانه را نابود کرد.همه اینها در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون اساسی خود توسعه مناسبات با کشورهایی مسلمان و همسایه را از اولویتها و راهبردهای دیپلماسی اعلام کرده است و دولت یازدهم هم از همان ابتدای آغاز به کار توسعه مناسبات با کشورهای منطقه را از اولویت های خود اعلام کرد.
پیگیری سیاست تشکیل مجمع گفت و گوی منطقه ای، ضرورت شکل گیری منطقه قوی راهبرد اعلامی و اعمالی جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر بوده با این حال این شعارها ظاهرا تاکنون گوش شنوایی در ریاض نیافته است. فرار عربستان سعودی از گفت و گو ومذاکره و دیپلماسی سوال بزرگی است که پیش روی ناظران مسائل منطقه ای قرار دارد. در چنین شرایطی باید دید دستگاه دیپلماسی برای باز کردن این گره و دستیابی به این ابراولویت چه دستور کاری را برای خود تعریف خواهد کرد و آیا اصولا ابزارهای مورد نیاز را دارد و برای باز کردن گره فروبسته تحولات منطقه چه تدبیری در پیش خواهد گرفت.

**برگزاری مراسم تحلیف با حضور نمایندگان عالیرتبه کشورها،مهر بطلانی بر تلاش های ایذایی دولت آمریکا
انجام حدود ۱۴۰ دیدار با مقامات شرکت کننده در این مراسم از سوی رییس جمهوری ،رییس مجلس، وزیر امور خارجه و سایر مقامات جمهوری اسلامی ایران مهر بطلانی بر تلاش های ایذایی دولت ترامپ بود که در دوره اخیر سیاست بازگشت به سیاست شکست خورده تغییر رژیم را در دستور کار قرار داده است.
حضور مقاماتی از چهار گوشه جهان هم فرصتی بود که دستگاه دیپلماسی با تلاش های گسترده سعی در ایجاد آن کرده بود و هم بهره برداری بهینه از این فرصت را در این مراسم شاهد بودیم. این مراسم از آن رو حائز اهمیت بود که در سال های اخیر به ویژه برخی از دولت های منطقه تلاش گسترده ای برای ارائه تصویر مخرب از جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار داده بودند و با برگزاری مانورهای نمایشی با حضور سران و مقامات کشورهای منطقه و انجام مانورهای نمایشی سعی می کردند انزوای ایران را به افکار عمومی منطقه القا کنند.
در این بین حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مراسم پیام آشکار اتحادیه اروپا برای حفاظت از توافق هسته ای و دست رد این قطب قدرت بر سینه دونالد ترامپ است که هفته های اخیر تحرکات تازه ای را علیه برجام آغاز کرده است. رییس جمهور آمریکا بعد از دومین اعلام پای بندی ایران به تعهدات برجامی وزارت امور خارجه را از اعلام پای بندی ایران به توافق هسته ای برکنار و تیم جدیدی را بدین منظور معرفی کرده است و ظاهرا تاکید کرده است که خروجی بررسی های تیم جدید باید اعلام عدم پای بندی ایران به این توافق جهانی باشد.
با توجه به گزارش های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی و تایید انجام تعهدات ایران از سوی این نهاد فنی و تخصصی، ترامپ از زمان راهیابی به کاخ سفید هیچ محملی برای بدگویی از توافق هسته ای و تخریب آن پیدا نکرده و از نقض روح برجام توسط ایران سخن می گوید. این در حالی است که انتظارات فرامتنی از برجام و گزاره هایی مبنی بر این که -قرار بود، رفتار منطقه ای ایران تغییر کند- در هیچ کجای توافق هسته ای ایران و گروه۱+۵قید نشده است و آمریکا حداقل از ایین منظر نمی تواند بهانه ای برای عدم انجام تعهداتش داشته باشد.
از سوی دیگر گفته می شود هدف آمریکا از تشدید فعالیت های ایذایی علیه ایران این است که ایران از توافق هسته ای کنار بکشد تا این کشور بتواند اهداف خصمانه خود در قبال ایران را پیگیری کند، این در حالی است که اجماعی درون نظام شکل گرفته است مبنی بر این که اگر قرار است هر کشوری از توافق برجام کنار بکشد و تعهدات خود را ایفا نکند باید هزینه های آن را هم خود آن کشور پرداخت کند و ایران در این زمینه پیش قدم نخواهد شد و نخواهد گذاشت آمریکا با هزینه ایران به اهداف مد نظر خود دست یابد.
در چنین شرایطی حضور موگرینی و برخی از مقامات اروپایی در تهران و دیدار با رییس جمهوری وزیر امور خارجه رییس شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید چندباره وی بر حمایت و حفاظت از برجام نشانگر فصل جدیدی در مناسبات عرصه بین المللی و همچنین روابط خارجی ایران با بازیگران فرامنطقه ای است. فصلی که از نمودهای آن شکاف در مناسبات آمریکا با جامعه بین المللی، و بهبود روز افزود مناسبات ایران با قطب های قدرت است.

**مقابله مجلس شورای اسلامی با اقدام خصمانه کنگره آمریکا
به گزارش #فراسخن ، در چهارم خردادماه ۹۶ کنگره آمریکا در راستای اقدامات خصمانه طرح تحریمی علیه ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد و رییس جمهوری این کشور هم این طرح را امضا کرد.
مجلس شورای اسلامی هم در مواجهه با رویکرد خصمانه طرح جدیدی را در دستور کار قرار داد، طرحی که پشتیبانی و اجماع نهادهای مختلف کشور را به همراه دارد. در این راستا چهارشنبه گذشته طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه،در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد.
« طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا؛ از مجازات نیروهای نظامی آمریکا تا تقویت بنیه دفاعی ایران » که قرار است این هفته در صحن علنی به رای نمایندگان گذاشته شود از حمایت دستگاه های و نهادهای محتلف قدرت در ایران برخوردار بوده و نمادی از اجماع دستگاههای مختلف اجرایی مقننه و قضایی و نظامی برای پیگیری اهداف و منافع ملی جمهروی اسلامی به شمار می رود.
بر اساس این طرح وزارت امور خارجه،‌ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی با رعایت سلسه مراتب نیروهای مسلح و با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی موظف هستند ظرف مدت ۶ ماه پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه و ارائه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات آمریکا و فعالیت‌های ایذایی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های سلطه‌جویانه، تروریستی و تفرقه افکنانه مداخلات امنیتی و نظامی غیرقانونی در منطقه، حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا از تروریسم و افراط‌ گرایی و سیاست‌های سلطه‌طلبانه دولت آمریکا در سطح منطقه و جهانی اقدام و سالانه نسبت به پیشبرد این راهبردها به مجلس شورای اسلامی گزارش ارایه کنند.
بر اساس این طرح، نظر به حمایت پنهان و آشکار دولت آمریکا و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آن کشور از گروه‌های تروریستی و اعتراف مکرر برخی از مقامات آمریکایی ( از جمله وزیر امور خارجه سابق آمریکا) به ایجاد گروه‌های تروریستی و حمایت همه جانبه از آنها از جمله ایجاد گروه تروریستی داعش،‌ از نظر جمهوری اسلامی ایران مجموعه نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا حامیان گروه‌های تروریستی در منطقه شناخته می‌شوند.
بر اساس این طرح سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا و فرماندهان و مقامات ارشد که در تامین مالی، اطلاعاتی، نظامی،‌ تسلیحاتی،‌ پشتیبانی و آموزشی از گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه از جمله داعش و جبهه النصره نقش موثر داشته اند،اشخاص آمریکایی که در فعالیت‌های نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا مذکور در بند ۱ این ماده مشارکت موثر دارند واشخاص آمریکایی که در سازماندهی،‌ تامین مالی،‌ راهبری یا ارتکاب اقدامات تروریستی علیه منافع دولت یا اتباع جمهوری اسلامی ایران مشارکت موثر دارند،مشمول مجازات‌های مندرج در بخش ششم این قانون قرار می‌گیرند.
اشخاص آمریکایی که از گروهک تروریستی منافقین یا سایر گروه‌های افراطی و تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره به طور مستقیم یا غیر مستقیم،‌ از جمله از طریق ارائه هرگونه کمک‌های مالی، سیاسی، تبلیغاتی، ‌فرهنگی، ‌تسلیحاتی و اطلاعاتی حمایت می‌کنند واشخاص آمریکایی که از تروریسم دولتی از قبیل آنچه توسط رژیم صهیونیستی علیه مردم منطقه بخصوص فلسطین و لبنان انجام می‌شود حمایت کرده و نقش موثری در آن داشته‌اند دیگر گروههایی هستند که مجلس شورای اسلامی آنها را مشمول تحریمهای جدید قرار داده است.
نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا و مسئولانی که در نقض حقوق مردم آمریکا به خصوص مسلمانان و به ویژه بر اساس فرامین اخیر رییس جمهوری آمریکا در مورد مسلمانان مهاجر و از جمله نابود کردن گروه دیویدیان و سیاه‌پوستان نقش داشته‌اند،اشخاص آمریکایی که در ارتکاب نقض قوائد اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر علیه مردم منطقه و خصوصا اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی و رژیم‌های سرکوبگر منطقه مشارکت موثر دارند و همچنین شخص یا اشخاصی از اتباع ایالات متحده آمریکا که خارج از رویه قضائی در داخل آمریکا یا خلاف حقوق بین الملل در سطح جهان مرتکب قتل و نقض حقوق بشر گردیده‌اند از جمله کسانی هستند که به بهانه نقضض حقوق بشر مورد تحریمهای جمهوری اسلامی ایران قرار خواهند گرفت.
براساس این طرح به منظور تقویت بنیه دفاعی کشور، افزایش توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران، مقابله با تروریسم، تقویت بنیه دیپلماسی، رصد اطلاعاتی، پیشران و پدافند هسته‌ای، حفظ ثبات منطقه و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت تحقق اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی دولت مکلف است مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تخصیص دهد. ۵۰ درصد مبلغ مزبور به منظور گسترش فعالیت‌های موشکی در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح و ۵۰ درصد دیگر میان وزارتخانه‌های اطلاعات،‌ خارجه و دفاع به طور مساوی تقسیم شود.
همچنین بر اساس این طرح به منظور مبارزه با تروریسم در منطقه دولت موظف است مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دهد.

** ابقای علی اکبر صالحی در سازمان انرژی اتمی
ابقای علی اکبر صالحی در سمت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی خبر دیگری بود که حاکی از تداوم سیاست تعامل و گفت و گو در مناسبات خارجی است. صالحی با حضور در مذاکرات هسته ای نقش بی بدیلی در آن ایفا کرده است. علاوه بر این همکاری های فنی با کشورهای دارنده صنعت هسته ای از ظرفیت هایی است که توافق برجام درون خود دارد و حضور صالحی در سمت ریاست سازمان انرژی اتمی بیش از هر زمان دیگری برای بهره گیری از این ظرفیت ها ضروری است.
کلنگ زنی واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر، توسعه همکاری با پروژه بین المللی ایتر، راه اندازی بیمارستان یون درمانی در کرج تنها بخشی از همکاری هایی هستند که در آغاز راه قرار دارند و ایران با هدف استفاده از این ظرفیت ها توافق هسته ای را پذیرفته است.
سیام**۲۰۲۱**۱۳۳۶
خبرنگار:داود مرادپور**انتشار:مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + information + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: duty (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: duty () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

ارسال به دوستان

نام:

ایمیل گیرنده:

برای ارسال به چندین ایمیل از علامت , استفاده کنید

Captcha:

نظرات بسته شده است.